Романова І.А.

Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С.Сковороди

Про досвід викладання уроку «Шахи» у початковій школі

 

Реформування сучасної системи освіти виділяє проблему формування в учнів інтелектуальних умінь як одну з головних [1]. Особливо це стосується початкової школи, котра є фундаментом подальшого становлення особистості школяра. У молодшому шкільному віці завершується перехід від наочно-образного до словесно-логічного мислення. Пошук ефективних методик інтелектуального розвитку молодших школярів є першочерговим завданням сучасної школи.

Введення в загальноосвітній процес шахових уроків є одним із шляхів інтелектуального виховання школярів, тому що шахи – це не тільки гра, яка приносить задоволення дітям, але й дієвий, ефективний засіб їхнього розумового розвитку. Наявність у шахах елементів науки, мистецтва й спорту відкриває широкі можливості для виховання, навчання й розвитку дитини.

Комплексні програми на державному рівні з навчання підростаючого покоління шаховій грі в загальноосвітніх школах використовуються на сьогоднішній день у Росії, Греції, Болгарії, Туреччині. Експериментальні авторські методики апробуються в Іспанії, США, Мексиці, Польщі, Аргентині, Литві та інших країнах. Поширенню шахів серед учнів сприяє й той факт, що в складі Всесвітньої шахової федерації створено спеціальний підрозділ з питань шкільних шахів, під патронатом якого проводяться всесвітні очні шкільні олімпіади з шахів, різноманітні конгреси й симпозіуми з питань викладання шахів.

Аналіз психолого-педагогічної літератури з питання викладання шахів у загальноосвітній школі свідчить про інтенсивний пошук найоптимальніших методик розвиваючого навчання. У зв’язку з цим можна виділити два напрями роботи. Перший пов’язаний з проведенням інтегрованих уроків (математики, фізики, мови та інших з використанням шахового матеріалу), інший – з розвитком різноманітних інтелектуальних та психічних якостей особистості (пам’яті, уяви, посидючості та інших) на шахових завданнях.

На сьогоднішній день у Харківському Університетському ліцеї Харківської обласної ради проводиться експериментальна апробація курсу „Шахи”. Авторська програма шахових занять розроблена для учнів 2-5 класів, побудована із врахуванням дидактичних принципів навчання і має загальний обсяг 32 години на рік. Програма охоплює два семестри із розрахунку одна година на тиждень.

Експериментальний навчальний предмет "Шахи" має чіткі завдання: знайомство з елементарною шаховою грою, історією її виникнення; формування любові й інтересу до шахів і навчання в цілому; розвиток пізнавальної активності, самостійності суджень, логічного, абстрактного і конкретного мислення; забезпечення креативної функції занять, творчого розвитку особистості; забезпечення взаємозв'язку шахів з читанням, мовою, математикою й іншими предметами; виховання пам'яті, уваги, посидючості й інших позитивних якостей особистості.

Завдяки розробленому комплексу дидактичних ігор і завдань з кожної теми курсу дитина залучається до активної пізнавальної діяльності. Стержневим моментом уроків стає діяльність самих учнів, коли вони, розв’язуючи те чи інше завдання або граючи, порівнюють, роблять висновки, з’ясовують закономірності.

Під час впровадження авторського курсу використовуються різні типи вправ, спрямовані на тренування таких інтелектуальних функцій, як уява, оперативна пам’ять, увага, комбінаторне, логічне й творче мислення. Відмітимо що, такі вправи вибіркового характеру не ставлять будь-яких особливих вимог до рівня шахових знань (за винятком найелементарніших – правил переміщення фігур).

Наприклад, у молодшому шкільному віці розвивається довільна увага, без достатньої сформованості якої процес навчання є неможливим. Тому в авторській методиці широко використовуються різноманітні завдання („Пастка”, „Забиралки”, „Шлях до перемоги” та інші), успішність розв’язання яких визначається здатністю дитини підтримувати високий рівень концентрації уваги протягом всього процесу їхнього виконання.

До програми навчання грі у шахи авторкою розроблений практичний посібник, який використовується під час занять. Він містить значну кількість завдань проблемного характеру, розв’язання яких допомагає розвивати творчу індивідуальність кожного учня, дидактичні завдання на розвиток уваги, пам’яті, логічних суджень. Окрім того, у посібнику вміщені шахові байки, невеликий екскурс в історію шахових чемпіонів світу та словник шахіста.

Важливе значення при вивченні шахового матеріалу в авторській методиці надається спеціально організованій ігровій діяльності, використанню прийому обігравання навчальних завдань. Зокрема, цей метод використовується при вивченні тем „Ходи фігур”, „Матування одинокого короля ферзем”, „Матування одинокого короля двома турами” та інші.

Окрім розв’язання різноманітних шахових задач важливе місце в авторській методиці відводиться безпосередньо практичній грі, яка здійснюється у тренувальних, турнірних, консультаційних партіях, сеансах одночасної гри, бліц-партіях, шведських шахах, шахах Фішера.

Навчальні заняття у формі інтелектуальних ігор сприяють розвитку вміння грамотно вести дискусію, аргументовано відстоювати свою точку зору, ефективно взаємодіяти з партнерами спілкування.

Отже, наділений великими можливостями курс полікомбінаторного типу „Шахи” через структуру і зміст здатен надати вихованню і навчанню активний цілеспрямований характер, створювати позитивну мотивацію навчання, активно формувати особистість школяра. Система шахових занять у системі загальноосвітньої школи, розвиваючи індивідуальні здібності, сприяє загальному розвитку й вихованню школяра.

 

1. В. Кремень. Від учителя залежить майбутнє України // Виступ на Всеукраїнському педагогічному форумі «Турбота про вчителя – надія на майбутнє», 2005.